Wyposażenie kuchni: jak wybrać najlepsze?

Remont i urządzanie kuchni oznacza konieczność podjęcia wielu kluczowych decyzji: począwszy od wyboru sposobu wykończenia ścian i podłóg, przez dopasowanie mebli, aż po zakup wyposażenia. To w większości przypadków inwestycja na lata, dlatego trzeba przygotować się do niej dobrze. Przemyślane działanie ma szczególne znaczenie, gdy w pomieszczeniu ma pojawić się sprzęt AGD przeznaczony do zabudowy, w przypadku którego ewentualna wymiana jest dużo bardziej kłopotliwa. Tym bardziej warto postawić zatem na jakościowy sprzęt renomowanych producentów oferujący praktyczne udogodnienia. Sprawdzamy, na co warto się zdecydować.

 1. Jaki sprzęt powinien znaleźć się w funkcjonalnej kuchni?
 2. Dobór sprzętu do kuchni – ogólne zasady
 3. Piekarnik elektryczny. Jak wybrać odpowiedni?
 4. Piekarniki elektryczne – przydatne funkcje

Sprzętów składających się na nowoczesne wyposażenie kuchni jest wiele: począwszy od tych podstawowych, takich jak lodówki czy płyty, przez okapy i zmywarki, aż po drobne AGD. Dzisiaj przyjrzyjmy się bliżej piekarnikom elektrycznym.

Jaki sprzęt powinien znaleźć się w funkcjonalnej kuchni?

To, jakie urządzenia powinny pojawić się w kuchni, jest sprawą mocno indywidualną. Do podstawowego wyposażenia zaliczają się:

 • lodówki,
 • zamrażarki,
 • kuchenki oraz płyty,
 • kuchenki mikrofalowe,
 • piekarniki,
 • zmywarki,
 • drobne AGD: miksery, blendery i roboty kuchenne, ekspresy do kawy, tostery.

Producenci mają w swojej ofercie również mniej popularne, ale bardzo pomocne rozwiązania, na przykład specjalne chłodziarki do wina czy szuflady utrzymujące temperaturę potraw.

Dobór sprzętu do kuchni – ogólne zasady

Czym sugerować się, wybierając urządzenia do kuchni? Kluczowa jest oczywiście ich funkcjonalność, które można rozpatrywać na różne sposoby. Na nowoczesne wyposażenie kuchni składa się sprzęt z wieloma przydatnymi na co dzień opcjami. W przypadku płyt indukcyjnych może to być chociażby funkcja łącząca dwa pola grzejne w jedną powierzchnię do gotowania, idealna przy większych naczyniach typu brytfanki. Z kolei piekarniki elektryczne mają wbudowaną funkcję gotowania na parze czy możliwość podziału komory piekarnika na kilka przegród, dzięki którym można przyrządzać kilka dań jednocześnie. Bliżej przyjrzymy się tym udogodnieniom za chwilę.

Ważna jest również klasa energetyczna sprzętu. Energooszczędność to mniejsze rachunki za prąd oraz troska o środowisko. Planując zakup urządzeń AGD, warto zapoznać się z nowym oznaczeniem produktów, dopasowanym do przejrzystej siedmiopunktowej skali od A do G.  

Piekarnik elektryczny. Jak wybrać odpowiedni?

Sprawdźmy dokładniej, jakie udogodnienia może zapewnić piekarnik elektryczny. Piekarniki elektryczne Electrolux są dostępne w bardzo wielu wariantach, wyposażone w godne uwagi parametry i ciekawe funkcje. Sprzęty tego rodzaju wyraźnie wpływają na komfort codziennej pracy, a przygotowywanie potraw przy ich użyciu jest szybsze i wygodniejsze. Niektóre funkcje zresztą w bezpośredni sposób przekładają się na smak gotowego dania. Na jakie opcje, w które wyposażone są piekarniki elektryczne, warto zwrócić uwagę przede wszystkim? Jaki rodzaj piekarnika będzie najlepszy?

Zacznijmy od tego, że piekarniki Electrolux możemy podzielić na tradycyjne piekarniki elektryczne do zabudowy oraz piekarniki kompaktowe. Pierwszy wariant to ten doskonale znany z większości kuchni. Piekarniki kompaktowe natomiast sprawdzą się w mniejszych wnętrzach, na działkach lub jako dodatkowy piekarnik wykorzystywany sporadycznie przy wyjątkowych okazjach. Dodatkowo intuicyjne piekarniki Electrolux wyposażone są w funkcję mikrofali, dzięki czemu oszczędzamy miejsce, które w innych okolicznościach zajmowałby kolejny sprzęt. Dużą popularnością cieszy się także piekarnik elektryczny parowy. Pieczenie parowe oznacza zdrowe i smaczne dania.

Piekarniki elektryczne – przydatne funkcje

W nowoczesnych piekarnikach znajdziemy programy automatyczne w kilku wygodnych wariantach oraz funkcje dodatkowe. Nieco innych ustawień wymaga pieczenie chleba, innych przyrządzanie mięsa różnych gatunków, a jeszcze innych – pieczenie dań z warzyw. Bardzo ciekawa jest opcja sous vide oznaczająca gotowanie próżniowe. Bez problemu przygotować można w tych piekarnikach dania na parze, także z opcją dodatkowej pary dla jeszcze większej soczystości. Automatyczne wyłączenie pozwoli uniknąć niepowodzeń, a pieczenie wielopoziomowe umożliwi przygotowanie kilku dań jednocześnie.

Para wznosi na zupełnie nowy poziom czyszczenie piekarnika. Parowe funkcje pozwalają szybko i skutecznie usunąć zabrudzenia z wnętrza. Obsługę wygodniejszą czyni również zdalne sterowanie smartfonem. Sterowanie elektroniczne i wewnętrzna kamera, dzięki łączności Wi-Fi, pozwala śledzić postęp pieczenia na ekranie telefonu, bez potrzeby otwierania drzwi, a w razie potrzeby zdecydować się na automatyczne otwieranie drzwi piekarnika. Oczywiście, nadal chowane pokrętła i przyciski zapewniają bezpośredni dostęp do regulacji temperatury oraz trybów pieczenia.

Na bezpieczeństwo, które szczególnie istotne jest dla rodziców małych dzieci, niewątpliwie wpłynie blokada drzwi, wyłącznik kontaktowy drzwi, wyłącznik bezpieczeństwa oraz chłodzenie obudowy, ograniczające możliwość wypadku z udziałem najmłodszych mieszkańców.

 Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *