Środki czystości dla alergików – jak wybrać bezpieczne preparaty?

W przypadku osób, które zmagają się z alergiami, dbanie o czystość pomieszczeń ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości chorobowych – drapania w gardle, kichania czy kaszlu. Dzieje się tak, gdy korzystamy z odpowiednich środków czystości, które nie powodują dodatkowych podrażnień. Sprawdźmy, czym kierować się przy wyborze środków dla alergików.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele silnych detergentów, które w swoim składzie zawierają substancje o działaniu drażniącym. Mogą one powodować zmiany skórne, podrażnienia, swędzenie czy obrzęk, jak również wpływać niekorzystnie na drogi oddechowe, wywołując kaszel, drapanie w gardle lub trudności z oddychaniem. Dlatego też każdy alergik powinien uważnie czytać etykiety środków czystości i sprawdzać ich skład.

Tych substancji lepiej unikać

Wśród substancji, które najczęściej powodują nasilenie reakcji alergicznych możemy wymienić między innymi formaldehyd, amoniak, laurylosiarczan sodu, butylphenyl oraz substancje zapachowe takie jak np. linalool czy geraniol. Są to oczywiście tylko niektóre ze środków mogących powodować zaostrzenie alergii, dlatego każdy chory powinien brać również pod uwagę to, na jakie substancje jest uczulony.

Środki czystości dla alergików – stawiaj na naturalne składniki

Osoby, które zmagają się z alergią, powinny wybierać środki czystości, których skład bazuje na substancjach naturalnych. Obecnie istnieje sporo ekologicznych preparatów, które nie powinny mieć negatywnego wpływu na stan zdrowia alergika. Co więcej, zawsze możemy również stworzyć takie preparaty samodzielnie, wykorzystując np. ocet, sok cytrynowy czy sodę oczyszczoną.

Jeśli jednak nie mamy na to czasu wybierajmy preparaty hipoalergiczne bazujące np. na aktywnym tlenie skutecznie usuwającym zabrudzenia z różnych powierzchni. Dobrze sprawdzają się środki pozbawione silnych substancji zapachowych oraz barwników, np. te wykonane na bazie szarego mydła.

Do wycierania kurzu sprawdzają się środki czyszczące, które mają w swoim składzie wosk lub glicerynę. To substancje neutralne dla skóry a jednocześnie przyczyniające się do tego, że cząstki kurzu nie wzbijają się w powietrze.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach alergicy mają dostęp do wysokiej jakości ekologicznych środków czystości, które nie zawierają substancji działających drażniąco i nasilających objawy alergii.

Jeśli dodatkowo zadbamy o to, by sprzątać przy pomocy dobrego odkurzacza z filtrem HEPA oraz ściereczki z mikrofibry, która przyciąga cząsteczki zanieczyszczeń, zamiast wzbijać je w powietrze, szybko powinniśmy poczuć wyraźną ulgę. Panujący mikroklimat będzie przyjemny, a dom lśniący czystością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *