Dom przy Alabastrowej 49 – www.galeriadomow.pl
Łazienka to coś więcej, niż tylko miejsce kąpieli. Tutaj możemy znaleźć chwilę wytchnienia po ciężkim dniu, zrelaksować się i zadbać o zdrowie i urodę. Warto, by to pomieszczenie było dobrze przemyślane zarówno pod względem lokalizacji, jak i aranżacji. Na co musimy zwrócić uwagę przeglądając projekty domów jednorodzinnych?
Podstawowym kryterium, które należy wziąć pod uwagę jest liczba łazienek. W zależności od naszych preferencji i potrzeb możemy zdecydować się na jedną łazienkę, dwie, w tym jedną tzw. roboczą, dwie w pełni wyposażone lub w końcu trzy, w tym jeden salon kąpielowy. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom każdego z rozwiązań.
Jedna łazienka – sprytnie i praktycznie
Ta opcja sprawdzi się zwłaszcza jeśli chodzi o projekty domów parterowych, gdzie miejsca jest niewiele. Skromny metraż takich domów może wydawać się przeszkodą w realizacji aranżacyjnych fantazji, jednak mądre dysponowanie przestrzenią sprawi, że nasza łazienka będzie wygodna, praktyczna i w pełni funkcjonalna. Musimy jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, zamiast obszernej wanny lepiej zdecydować się na zajmujący niewiele miejsca prysznic. Po drugie, pralkę warto umieścić w kuchni lub w pomieszczeniu gospodarczym. Można pomyśleć także o rezygnacji z podwójnej umywalki, o zainstalowaniu praktycznych haczyków w miejsce nieporęcznych toaletek lub o montażu wielofunkcyjnych wysuwanych półek, które są w stanie pomieścić wszystkie drobiazgi. Nie jest powiedziane jednak, że projekty domów parterowych nie mogą przewidywać dwóch łazienek. Wtedy najlepiej umieścić je obok siebie, by zredukować koszty wykonania instalacji i umożliwić korzystanie z tego samego komina wentylacyjnego. Jednak ze względu na ograniczone możliwości aranżacyjne zazwyczaj rezygnuje się z pomysłu urządzania dwóch łazienek w tego typu domach.
Dom przy Przyjemnej 12 bis – rzut parteru
Dwie łazienki – wygoda, na którą zasługujesz
Takie rozwiązanie polecane jest zwłaszcza, kiedy chcemy zdecydować się na projekt domu z poddaszem. Dwa piętra wymagają, by każde z nich miało swoją własną przestrzeń higieniczną nawet, jeśli jedna z nich miałaby być ograniczona do samej toalety. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych, które mają problemy z wchodzeniem i schodzeniem po schodach, a także jeśli mowa o osobach chętnie przyjmujących gości – wtedy łazienkę umieszczoną na parterze można oddać do ich użytku. Projekt domu z dwoma łazienkami najczęściej przewiduje usytuowanie tej większej na poddaszu i zaopatruje ją w przyzwoity metraż pozwalający na zamontowanie pełnej instalacji łazienkowej – od podwójnej umywalki, poprzez bidet, na narożnej wannie z hydromasażem skończywszy. Taki salon kąpielowy staje się wtedy idealnym miejscem na relaks z kieliszkiem wina po stresującym dniu w pracy.
Dom przy Oliwkowej NH – rzut poddasza
Trzy łazienki – luksus z najwyższej półki
Projekty domu z poddaszem czasem przewidują trzy łazienki, przy czym jedna z nich wychodzi z sypialni małżeńskiej. Takie kombo, zwane master bedroom, jest idealnym rozwiązaniem dla dużych rodzin, w których poranne kolejki do łazienki to standard, jednak opcja ta sprawdzi się także w przypadku par, które cenią sobie komfort i intymność. Usytuowanie nad garażem, w przestrzeni między poddaszem i parterem gwarantuje nam prywatność i dyskrecję. Co więcej, łazienka w master bedroom połączona najczęściej z garderobą sprawia, że możemy przygotować się do pracy, czy na wyjście praktycznie w jednym miejscu, dzięki czemu zaoszczędzamy mnóstwo czasu.
Dom przy Makowej 5 bis – rzut parteru
Łazienka jak spod igły
Kiedy wybierzemy już ilość łazienek, możemy spokojnie pomyśleć o ich aranżacji. Nie traktujmy jednak naszej łazienki po macoszemu – ona zasługuje na tyle samo namysłu co salon, czy kuchnia. Weźmy pod uwagę wielkość naszej łazienki – pamiętajmy, że ciemne kolory pomniejszają, natomiast jasne powiększają optycznie przestrzeń. Wybierzmy ciut droższe, lecz dobrej jakości materiały – w ten sposób oszczędzimy na uciążliwych przeróbkach i naprawach. Mądrze dobierzmy oświetlenie – jedna lampa to stanowczo za mało, zamiast niej postawmy na kilka świateł punktowych.
Dom przy Alabastrowej 55 – www.galeriadomow.pl
Ale przede wszystkim pamiętajmy – łazienka to nasza prywatna strefa relaksu. Ma być wygodna, praktyczna i skrojona pod nasze gusta. To w końcu przestrzeń, z której korzystamy kilka razy dziennie, zadbajmy więc, by cieszyła oko i służyła nam przez długie lata.