Kuchnia na wymiar czy gotowy zestaw mebli kuchennych? Porównaj wady i zalety obu rozwiązań!

Urządzanie kuchni daje dziś bardzo wiele możliwości wyboru funkcjonalnych i zachwycających designem mebli. Jednak zanim staniesz przed decyzją dotyczącą koloru czy materiału, warto rozstrzygnąć zasadniczy wybór: wybrać meble kuchenne na wymiar czy gotowy zestaw? Poniżej przedstawiamy największe zalety i wady obu rozwiązań!

Kuchnia na wymiar: wady i zalety

Meble na wymiar, czyli stworzone na podstawie konkretnego projektu, „szyte na miarę”. Ich koncept można przygotować samemu (znając podstawy projektowania) albo zlecić architektowi. Jakie są zalety zamówienia mebli kuchennych na wymiar?

  • Dopasowanie mebli do pomieszczenia o nietypowym kształcie. Ściany skośne czy wnęki mogą sprawiać kłopot pod względem rozsądnego rozmieszczenia gotowego zestawu meblowego.
  • Dopasowanie mebli do bardzo małej kuchni – niewielka przestrzeń wymaga naprawdę przemyślanych rozwiązań. Projektant może przygotować bardzo wąskie szafki, które dzięki oryginalnemu designowi wnętrza będą oferowały sporą przestrzeń wewnętrzną.
  • Realizacja największych marzeń – myśląc o kuchni idealnej, można wpaść na pomysły, których odzwierciedlenie ciężko znaleźć wśród gotowych zestawów. Czy to związane ze wzorem, kształtem czy funkcjonalnością.

A czy kuchnie na wymiar mają jakieś wady? Niewątpliwie należy do nich wysoka cena usługi w stosunku do gotowych mebli. Rośnie ona wprost proporcjonalnie do potrzeb; im mniej typowy i wymagający projekt, tym droższy. Należy mieć także na uwadze prawdopodobieństwo wystąpienia błędu wykonawczego. Źle przygotowany czy zrealizowany projekt będzie wiązał się z poprawkami, które odsuną w czasie oddanie kuchni do użytku.

Foto: materiały Partnera

Zestaw mebli kuchennych: wady i zalety

Sklepy meblowe i wnętrzarskie dają naprawdę ogromne możliwości wyboru dotyczące gotowych zestawów mebli kuchennych. W internecie łatwo można znaleźć zarówno pojedyncze szafki, jak i gotowe kuchnie. Dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

  • Idealne dopasowanie mebli – aranżujący wnętrze od razu widzi, jak kuchnia będzie wyglądała i ma pewność, że poszczególne jej elementy będą do siebie pasować. Realizacja projektu może odbiegać od wizji; to, co w myślach zapowiadało się bardzo dobrze, w rzeczywistości może nie spełniać oczekiwań.
  • Meble od ręki – kupując zestaw w sklepie stacjonarnym, można często odebrać je od razu. Zamawiając z sieci, czeka się zwykle kilka do kilkunastu dni. Z kolei przygotowanie mebli na wymiar uzależnione jest od poziomu skomplikowania projektu, czasu jego przygotowania, zamówionych materiałów, czasu realizacji projektu… może trwać nawet kilka miesięcy.
  • Atrakcyjna cena – w stosunku do wersji na wymiar gotowe zestawy cieszą naprawdę niskim kosztem.

A jakie są wady gotowych kuchni?

  • Trudniejsze dopasowanie do kuchni o nietypowym kształcie – wszelkiego rodzaju skosy czy wnęki mogą stanowić wyzwanie dla ustawienia gotowego zestawu.
  • Trudniejsze znalezienie odpowiedzi na największe wymagania – choć oferta jest bardzo szeroka, to nietypowe marzenia mogą wymagać długich poszukiwań zestawu idealnego.

Foto: materiały Partnera

Meble do kuchni: jakie wybrać?

Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje mocne zalety i wady. O tym, jakie meble lepiej wybrać do kuchni decydują więc przede wszystkim:

  • Warunki pomieszczenia – rozmiar i kształt kuchni,
  • wymagania poszukującego – dotyczące materiału, koloru, funkcjonalności.

Przed podjęciem wyboru zastanów się więc, czego potrzebujesz najbardziej – i na tej podstawie dobierz rodzaj mebli pod swoją kuchnię. Koniecznie sprawdź co najmniej kilka gotowych zestawów i na ich podstawie zastanów się, jak bardzo – i czy w ogóle – będą pasowały do wnętrza twojej kuchni!

Artykuł sponsorowany

Zdjęcie główne: Shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *