Kuchnia gazowo-elektryczna z palnikiem wok – czy warto ją kupić?

Nie tylko płyty gazowe do zabudowy, ale również kuchenki gazowo-elektryczne są wyposażane w coraz więcej udogodnień i nowoczesnych funkcji. Jednym z nich jest palnik wok, który wbrew pozorom nie służy jedynie do przyrządzania potraw w patelniach typu wok. Do czego zatem można go wykorzystać? Czy kuchnia gazowo-elektryczna z palnikiem wok sprawdzi się w standardowej kuchni?

Palnik wok – co to jest?

Już na pierwszy rzut oka widać, jaka jest różnicą pomiędzy palnikiem wok a palnikiem zwykłym. Ten pierwszy oferuje podwójny albo nawet potrójny płomień, tak jak ma to miejsce w kuchenkach Gorenje. Taka konstrukcja przekłada się na wyższą moc palnika, dochodzącą nawet do 6 kW. W przypadku profesjonalnych kuchenek przeznaczonych do gastronomii moc palnika wok jest znacznie wyższa. Dzięki takiej konstrukcji płomień równomiernie ogrzewa dno oraz boki patelni. Sprawia to, że potrawy smażą się szybciej – bez ryzyka przypalenia czy niedosmażenia.

Do czego służy palnik wok? Ten palnik został zaprojektowany z myślą o patelniach typu wok. Są to głębokie patelnie przeznaczone do szybkiego smażenia, duszenia, gotowania w wodzie, a także smażenia potraw na głębokim tłuszczu. Wok ma pochyłe brzegi, dzięki czemu ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całej potrawie. Palnik wok świetnie nadaje się zatem do przyrządzania potraw kuchni azjatyckiej. Nie oznacza to jednak, że nie możemy go wykorzystać również do gotowania innych potraw. Dzięki temu, że palnik oferuje dużą mocą, z powodzeniem można go wykorzystywać do smażenia czy gotowania potraw w dużych patelniach i garnkach.

W gastronomii oprócz palnika wok często wykorzystuje się również taboret gazowy. Jest to niski, przenośny palnik, który służy do szybkiego podgrzewania lub gotowania dużej ilości potraw. Ze względu na to, że takich taboretów nie trzeba podnosić, świetnie sprawdzają się one do przyrządzania posiłków w bardzo dużych naczyniach.

Kuchnia gazowo-elektryczna z palnikiem WOK – czy warto ją kupić?

W sprzedaży dostępnych jest coraz więcej kuchenek gazowo-elektrycznych, które wyposażone są w palniki typu wok. Takie modele dostępne są w różnych rozmiarach. W kuchenkach z pięcioma palnikami duży palnik wok znajduje się w centralnym punkcie. Natomiast w standardowych kuchenkach z czterema palnikami, palnik wok zastępuje największy palnik i umieszczony jest na froncie urządzenia, co zapewnia komfort podczas gotowania.

 

Warto również dodać, że w zależności od modelu, moc w palnikach wok można regulować na dwa sposoby. Niektóre kuchenki oferują jedną regulację mocy, co oznacza, że ustawiamy wielkość płomienia dla obydwóch kręgów palnika. Natomiast w bardziej zaawansowanych model oba kręgi palnika można regulować niezależnie.

Kuchenka z palnikiem wok przede wszystkim przyda się osobom, które często przygotowują dania kuchni azjatyckiej. Jednak palnik wok można wykorzystać również do gotowania innych potraw. Okaże się on zatem przydatny dla wszystkich osób, które potrzebują palnika o dużej mocy, by móc błyskawiczne przyrządzać potrawy.

Jaką kuchnię gazowo-elektryczną wybrać?

Decydując się na zakup nowej kuchenki, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby oraz ilość dostępnej przestrzeni w kuchni. Osobom, które gotują z przymusu, powinna w zupełności wystarczyć kuchenka wyposażona w podstawowe funkcje. Natomiast ci, którzy mają wyższe wymagana od urządzenia AGD, powinni wziąć pod uwagę bardziej zaawansowane modele.

 

Wśród kuchenek wolnostojących polecana jest kuchenka gazowo-elektryczna Gorenje K5351 SH, ponieważ zbiera pozytywne opinie wśród konsumentów. Urządzenie oferuje cztery palniki gazowe, największy o mocy 3000 W oraz piekarnik elektryczny o pojemności 62 litrów, wyposażony w 11 sposobów grzania. Producent wyposażył ją w wiele zaawansowanych funkcji, m.in. technologię MultiAir, szybkie wstępne podgrzewanie, funkcję WarmPlate czy czyszczenie AquaClean. Wszystko to sprawia, że kuchenka Gorenje będzie dobrym wyborem zarówno dla mniej, jak i bardziej wymagających użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *