Meble z palet są coraz częściej wybierane do użytku domowego i znakomicie się w tej roli sprawdzają. Wyglądają dobrze zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach, co czyni je bardzo uniwersalnym dodatkiem. Charakteryzuje je bardzo wysoka trwałość i solidne wykonanie, a co najważniejsze, ich produkcja nie szkodzi środowisku i można je ponownie wykorzystać. Możemy być pewni, że meble z palet będą nam długo służyć, pod warunkiem jednak że odpowiednio o nie zadbamy. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie palety, polegające na impregnacji, a także jej systematyczna pielęgnacja. Jak dbać o palety, aby na dłużej zachowały swój pierwotny wygląd?
Impregnacja to podstawa
Do produkcji mebli wykorzystuje się najczęściej palety drewniane, ze względu na surowiec, z którego są wykonane. Drewno jest bardzo uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym również w branży meblarskiej. Po odpowiedniej obróbce i przygotowaniu, nadaje się do ponownego zastosowania, dzięki czemu ma długą żywotność. Jednak nieodpowiednio przechowywane i pielęgnowane, traci swoje właściwości i czasami nadaje się już tylko do utylizacji.
Meble z palet przeznaczone do użytku zewnętrznego, są szczególnie narażone na działanie różnych czynników zewnętrznych. Szkodliwe działanie mogą mieć silne słońce, mróz, duża wilgotność powietrza i obfite opady, dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ich powierzchni przed działaniem tych czynników. Najbardziej negatywny wpływ na drewniane palety ma działanie wilgoci – systematyczny kontakt z wilgocią powoduje pleśnienie i próchnienie drewna – jego strukturę dodatkowo mogą niszczyć żerujące na jego powierzchni szkodniki. W związku z tym, konieczne jest zaimpregnowanie drewna, aby odciąć dostęp wilgoci i nie dopuścić do uszkodzenia struktury drewna przez szkodniki. Najbardziej polecane są preparaty na bazie wody, bezbarwne lub w określonym kolorze, które są przeznaczone do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i w środku pomieszczenia.
Pamiętaj o właściwej konserwacji drewna
Właściwa konserwacja drewna polega na stosowaniu odpowiednich środków konserwujących, takich jak lakierobejca. Warto zdecydować się na dodatkowy środek zabezpieczający drewno przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Lakierobejca impregnująca to doskonałe rozwiązanie do konserwacji elementów drewnianych do użytku w domu i w ogrodzie. Jej warstwa wnika w głębokie warstwy drewna, tworząc filtr zabezpieczający, odporny na działanie glonów i grzybów. Ponadto stanowi świetną ochronę przed promieniami UV, które mogą powodować szarzenie drewna i z pewnością osłabiają jego strukturę.
Palety przemysłowe czy europaleta?
Europalety typu EPAL to szczególny rodzaj palet drewnianych, który odznacza się przede wszystkim ujednoliconym systemem parametrów. Taka standaryzacja wymiarów sprawia, że wszystkie palety EPAL wyglądają niemal identycznie. Najczęściej, są spotykane w rozmiarze 1200 mm x 1000 mm oraz 800 mm x 600 mm, a rozmiar konkretnej palety mówi o jej nośności. Aby nie było żadnej wątpliwości, europalety mają bardzo charakterystyczne oznaczenie EPAL na boku. Symbol ten jest potwierdzeniem zgodności europalety z przyjętymi normami i zasadami bezpieczeństwa.
Palety przemysłowe różnią się od europalet przede wszystkim ceną, są znacznie tańszym rozwiązaniem i nie chodzi tu o jakość materiału. Palety przemysłowe są wykonane z równie trwałych materiałów, jednak nie mają standaryzowanych wymiarów. Mogą się różnić między sobą wysokością, długością czy ilością szczebelków, co oznacza że mogą mieć różną nośność. Dużym plusem palet przemysłowych na wymiar jest fakt, że ich parametry można dostosować do własnych potrzeb. Poza tym, są one wystarczającym rozwiązaniem do użytku domowego, a dzięki ich konserwacji i impregnacji można na dłużej zachować pierwotny wygląd.