Czym wyczyścić rolety?

Czyszczenie rolet okiennych to często zapomniany punkt w czasie porządków domowych. A przecież czyste rolety poprawiają estetykę wnętrza. Usuwanie brudu i kurzu z pewnością też poprawie nasze samopoczucie, dlatego dobrze jest pamiętać o regularnym czyszczeniu rolet. Co najlepiej się sprawdzi do czyszczenia rolet? Dużo zależy od rodzaju rolety.

Jak zabrać się do czyszczenia rolet?

Czyszczenie rolet nie jest trudne, ale na pewno pomogą w tym odpowiednie środki czyszczące oraz akcesoria. Zwykle producenci wszystkich rolet zaznaczają, że produkty nie mogą być czyszczone na mokro – ani w pralce, ani podczas prania ręcznego. Środki myjące, które chcemy użyć podczas czyszczenia, nie powinny być zbyt mocne, lepiej czyścić rolety łagodnymi środkami lub zrezygnować z nich wcale.

Do czyszczenia używaj jedynie miękkich ściereczek. Szorstkie gąbki mogą zetrzeć delikatne powłoki i sprawią, że roleta będzie brzydko wyglądała i nie będzie spełniała swojej funkcji.

Dobrze też wybrać odpowiedni moment na czyszczenie rolet. Bieżące zabrudzenia warto usuwać od razu, jednak na regularne czyszczenie wybiera się zwykle ciepły, słoneczny dzień – wtedy rolety wyschną szybciej.

 Czym wyczyścić rolety? - Merkury Market

Czyszczenie rolet plisowanych – co najlepiej się sprawdzi?

Plisy rolet plisowanych wykonane są zwykle z twardego i trwałego tworzywa sztucznego, dlatego ich czyszczenie nie wymaga tak dużej delikatności, jak w przypadku innych rolet. Dobrym pomysłem będzie tutaj zdemontowanie rolety i wyczyszczenie jej w wannie z wodą i odrobiną detergentu. Zabrudzenia usuwaj gąbką lub miękką szmatką, po czyszczeniu rolety opłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Rolety plisowane z gorszej jakości tworzywa mogą się przebarwiać w kontakcie z silnymi środkami myjącymi. Dlatego lepiej jest używać wody z dodatkiem delikatnego środka, świetnie sprawdzi się płyn do mycia naczyń.

 Rolety rzymskie - Merkury Market

Czyszczenie rolet drewnianych — jak to zrobić?

Drewniane rolety okienne zyskały sobie ogromną popularność z uwagi na to, że drewno jest cenionym i przyjemnym materiałem. W przypadku rolet drewnianych sprawdzi się ręczne ściągnięcie kurzu i wyczyszczenie brudu. Używa się do tego celu miękkiej szmatki zanurzonej w wodzie z dodatkiem łagodnego środka myjącego.

W przypadku drewnianych rolet dobrze jest pamiętać o tym, by nie używać zbyt silnych środków myjących, które mogłyby odbarwić drewniane elementy. Przecieranie rolet miękką, wilgotną szmatką będzie w większości przypadków wystarczające do walki z zabrudzeniami. W przypadku większych zabrudzeń należy użyć nieco więcej wody. Mocniejsze środki używaj z ostrożnością – lepiej robić to krótkotrwale i dokładnie wyczyścić rolety z pomocą wilgotnej szmatki.

 Rolety dzień noc - Merkury Market

Jak wyczyścić rolety materiałowe i rolety rzymskie?

Czyszczenie rolet materiałowych może sprawić najwięcej problemów. Wyjątkowo trudno jest wyczyścić rolety zwijane, których nie da się ściągnąć i zawinąć z powrotem samodzielnie. Pomysł, by wyprać rolety materiałowe, może okazać się naprawdę fatalny — pod wpływem wody i wirowania rolera może stracić swoje właściwości i stanie się właściwie bezużyteczna.

Rolety klasyczne z materiału punktowo można czyścić gumką do mazania. Do czyszczenia rolet materiałowych, w przypadku większych zanieczyszczeń, zastosować można szczotki lub wałki do czyszczenia ubrań. Mocne zabrudzenia dobrze czyści się też odkurzaczem — należy zwrócić uwagę jednak na to, by ustawić moc odkurzacza na jak najmniejszą i czyścić materiał jedynie czystą końcówką.

Jednym ze sprawdzonych sposobów na czyszczenie rolet jest przecieranie ich miękką gąbką lub szmatką. Należy zanurzyć je w wodzie i dobrze wycisnąć — mają być wilgotne, ale nie mokre. Lepiej też uważać z siłą nacisku, gdyż zbyt mocne szorowanie może zniszczyć rolety. Wilgotne rolety pozostawia się do wyschnięcia, ale lepiej wytrzeć je ręcznikiem papierowym tak, by nie odkształciły się w czasie suszenia.

Wyjątkowo łatwo za to czyści się rolety rzymskie. Demontaż jest prosty, a sam materiał można prać w pralce w temperaturze do 30 stopni. Te rodzaje rolet są zatem jednymi z najłatwiejszych do utrzymania w czystości.

 Rolety plisowane - Merkury Market

Dlaczego warto dbać o czystość rolet?

Rolety dzień-noc, rolety plisowane, rzymskie lub materiałowe — wszystkie mogą się zabrudzić, dlatego należy dbać o ich czystość. Czyste rolety to przede wszystkim atrakcyjne elementy wyposażenia.

O czystość rolet powinni dbać przede wszystkim alergicy. Zbierający się na roletach kurz może być dla nich wyjątkowo uciążliwy, dlatego czyszczenie wykonywać należy regularnie.

Piękne rolety to ozdoba wnętrz. Nie wiesz, na jakie się zdecydować? Sklep Merkury Market podpowie najciekawsze rozwiązania — sprawdź, jakie rolety są dostępne na https://www.merkurymarket.pl/rolety/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *