Charakterystyka mebli z drewna bukowego

Zakup drewnianych mebli wiąże się z podjęciem wielu trudnych decyzji. Liczy się nie tylko ich ogólny wygląd i estetyka, ale także trwałość – zależy nam na tym, by raz kupione stały w mieszkaniu jak najdłużej. Prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o drewnie bukowym, jednym z najchętniej wybieranych materiałów wśród mebli do domu.

Drewno bukowe – najważniejsze cechy

Zanim przejdziemy do omówienia mebli, warto bliżej przyjrzeć się samemu materiałowi. Drewno bukowe już na pierwszy rzut oka wyróżnia się wyjątkową barwą: to połączenie żółci z różem i delikatnym fioletem. Ciepła kolorystyka sprawia, że doskonale odnajduje się w przemyśle meblarskim, dodając każdemu wnętrzu nuty rodzinnego charakteru. Co więcej, nie ma widocznych, nieestetycznych porów czy wyraźnych słojów. Swoją popularnością cieszy się nie tylko ze względu na wygląd, ale przede wszystkim trwałość. Bukowina jest dość ciężka, a przy tym bardzo gęsta i spójna, dzięki czemu trudno ją zniszczyć. Jednocześnie pozwala na bezproblemowe barwienie, polerowanie czy lakierowanie, nie będąc narażona na uszkodzenia.

Meble z drewna bukowego – zalety i wady

Przed zakupem mebli, niezależnie od ich przeznaczenia, warto zapoznać się z najważniejszymi atutami i wadami. Przedstawiamy najważniejsze zalety i wady mebli z drewna bukowego:

  • Trwałość – dzięki solidności i spójności samej bukowiny, wytwarzane z niej meble również cieszą się doskonałą wytrzymałością. Trudno je zarysować, są odporne na odpryski i doskonale znoszą obciążenia, co użytkownik doceni zwłaszcza w przypadku wyboru łóżka, stołu czy szafy.
  • Cena – meble bukowe są bardzo dobrą, tańszą alternatywą dla dębowych. Wykazują się porównywalną jakością, a zdecydowanie mniej nadwyrężają budżet. Są jednak droższe od mebli z mniej trwałego drewna, na przykład sosny.
  • Tendencja do zawilgocenia – zdecydowaną wadą buku jest łatwe chłonięcie wilgoci. Meble z tego drewna nie sprawdzą się więc w łazience czy w okolicy zlewu kuchennego.
  • Wymagają odpowiedniej konserwacji – bukowina, choć niełatwo ulega uszkodzeniu, powinna być czyszczona przy użyciu dedykowanych preparatów do mycia drewna. Warto także stosować środki konserwujące. W innych przypadkach kolory mogą matowieć a drewno się odkształcać.

Meble bukowe – pomieszczenia, w których znajdą swoje miejsce

Wspomnieliśmy o tym, że bukowina nie będzie najlepszym wyborem do łazienki. Sprawdza się jednak w wielu innych pomieszczeniach. Meble z drewna bukowego będą doskonałym wyborem do sypialni, domowego gabinetu czy jadalni. Ich trwałość, piękny wygląd i wysoki poziom wytrzymywania obciążenia to zdecydowane atuty podczas wyboru nowego łóżka, szafy na ubrania, rodzinnego stołu, krzeseł czy komody, w której użytkownik umieści ciężką kolekcję alkoholi, naczyń czy sprzętów RTV. Nowoczesne i solidne meble można znaleźć na jardex.com.pl

Meble z drewna bukowego to także doskonały wybór w przypadku poszukiwania wytrzymałego biurka; choć będzie dość ciężkie, wytrzyma wiele lat intensywnego użytkowania. Warto więc przemyśleć wybór tego rodzaju drewna przy zakupie mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *