6 powodów, dla których warto wybrać okap blatowy

Okapy blatowe to innowacyjne urządzenia, dzięki którym powietrze w Twojej kuchni jest czyste. Zamiast montażu na ścianie nad płytą grzewczą – jest on zintegrowany z nowoczesną płytą indukcyjną. To rewolucja w skutecznej i cichej wentylacji powietrza podczas gotowania. Poznaj 6 powodów, które o tym świadczą.

1. Okapy blatowe zajmują mało miejsca

Tradycyjne okapy kuchenne najczęściej montowane są na ścianie, suficie lub w zabudowie szafek górnych. Zajmują wtedy więcej miejsca. Przestrzeń, którą można by przeznaczyć na dodatkowe wyposażenie, zajmuje w takiej sytuacji okap.

Z okapami blatowymi jest inaczej. To urządzenia, które są zintegrowane z płytą grzewczą lub wysuwają się z blatu, dzięki czemu dodatkowe miejsce na okap jest zbędne. Zyskujesz wtedy więcej przestrzeni w kuchni. Konstrukcja niektórych modeli pozwala nawet na montaż szuflad pod blatem, co znacznie zwiększa możliwości przechowywania akcesoriów.

Tak jest w płycie indukcyjnej z okapem blatowym GLOBALO ORANIER. Dzięki umieszczeniu okapu w tyle płyty indukcyjnej możliwy jest bezproblemowy montaż pojemnych i przestronnych szuflad.

2. Okapy blatowe są ciche

Badania wykazują, że poziom hałasu powyżej 50 dB negatywnie działa na układ nerwowy, powodując zmęczenie i znaczny spadek wydajności. Dlatego jedną z nadrzędnych cech dobrej jakości okapów blatowych jest ich cicha praca.

Nowa linia polskich okapów kuchennych GLOBALO zintegrowanych z niemieckimi płytami indukcyjnymi ORANIER cechuje się bardzo cichą pracą. Na I biegu wynosi ona jedynie 35 dB. Jeśli porównać ten wynik z okapami innych typów, okapy blatowe zostawiają konkurencję daleko w tyle.

3. Okapy blatowe są skuteczne

Podczas gotowania powstaje dużo wilgoci. Para wodna, cząsteczki tłuszczu i inne zanieczyszczenia unoszą się ponad garnkami i patelniami. Przyścienne, wyspowe czy podszafkowe okapy kuchenne zamontowane są dużo wyżej niż poziom płyty grzewczej.

Zaletą okapów blatowych jest to, że zasysają wilgoć tuż po tym, gdy pojawi się ona nad naczyniami podczas gotowania czy smażenia. W modelach z klapką unosi się ona, a silnik wprowadzony w ruch od razu zasysa wszystkie nieczystości.

Płyta indukcyjna z okapem blatowym GLOBALO ORANIER (KXI 1082 BASIC-PLUS) ma wydajność maksymalną 690 m3/h i może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz.

To połączenie nierdzewnej stali szlachetnej i idealnie gładkiej ceramiki szklanej.

4. Okapy blatowe są wygodne w użytkowaniu

Wybierając okap blatowy zintegrowany z płytą indukcyjną, zyskujesz de facto dwa urządzenia w jednym. Nowoczesna płyta wyposażona jest w wiele przydatnych funkcjonalności m.in.:

 • opóźnione wyłączenie
 • funkcja grilla
 • timer
 • funkcja blokady przed dziećmi
 • wskaźnik czyszczenia filtra przeciwtłuszczowego
 • wskaźnik ciepła resztkowego
 • zabezpieczenie przed przegrzaniem
 • ręczne przełączanie mostu

Urządzenie jest wygodne i bezpieczne. Dzięki funkcji blokady przed dziećmi masz pewność, że Twoje pociechy same go nie uruchomią. Funkcja zabezpieczająca przed przegrzaniem da Ci pewność, że Twoja kuchnia jest bezpieczna.

Okapy blatowe zintegrowane z płytami indukcyjnymi bardzo często mają wysoką klasę energetyczną A, dzięki czemu ich używanie jest energooszczędne. Trzy indukcyjne strefy oraz ręczne przełączanie mostu sprawią, że podczas gotowania bez problemu połączysz naczynia różnych rozmiarów.

Płyta indukcyjna z okapem blatowym GLOBALO ORANIER KXI 1092 Basic-Plus umożliwia łączenie strefy pieczenia i pól grzejnych po prawej stronie.

5. Okapy blatowe pracują jako wyciągi lub pochłaniacze

Różnica między wyciągiem a pochłaniaczem jest istotna. Otóż pochłaniacz to okap, który pracuje z dodatkowym filtrem węglowym i oczyszcza powietrze w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że powietrze po oczyszczeniu wraca do kuchni.

Wyciąg z kolei to okap podłączony rurą do komina wentylacyjnego. Badania wykazują, że jest to rozwiązanie skuteczniejsze i cichsze, gdyż wilgotne powietrze usuwane jest poza kuchnię. Jeśli zatem masz taką możliwość – podłącz okap do wentylacji.

6. Okapy blatowe pasują do wszystkiego

Wizualnie okap blatowy to właściwie płyta grzewcza, gdyż tylko to widać na pierwszy rzut oka. Gdy klapka okapu blatowego jest opuszczona, urządzenie licuje się ze szklaną powierzchnią i pozostaje zupełnie niewidoczne. Dzięki temu można je zamontować w kuchni w każdym stylu – od minimalistycznego, poprzez tradycyjny rustykalny czy industrialny loftowy.

Okapy blatowe – podsumowanie

Okap blatowy jest eleganckim urządzeniem z wyższej półki dla wymagających użytkowników, którzy cenią sobie jakość.

 • okap blatowy zintegrowany z płytą grzewczą to więcej miejsca na ścianie na zabudowę kuchenną
 • okapy blatowe pracują cicho – okap GLOBALO ORANIER na biegu początkowym osiąga poziom głośności 35 dB
 • wykazują się wysoką skutecznością, nawet na poziomie 690 m3/h
 • ze względu na połączenie dwóch urządzeń w jednym są wygodne w użytkowaniu
 • pracują jako wyciągi lub pochłaniacze (obieg zamknięty i otwarty)
 • ze względu na ukrycie mechanizmu w blacie – pasują do każdego stylu w kuchni

Jeśli szukasz nowoczesnego, wydajnego, eleganckiego i trwałego okapu kuchennego – okap blatowy to rozwiązanie dla Ciebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *